18 Nisan 2010 Pazar

PAZAR HİKAYELERİ- BERBER DÜKKANIBir adam sakalını traş ettirmek ve saçını kestirmek için bir berber dükkanına gider. Berber çok konuşkan bir adamdır ve bir taraftan traş ederken bir taraftan da çok ateşli bir şekilde sohbete dalarlar. Konu konuyu, laf lafı açar. Konuşmanın bir yerinde berber:
"Ben Tanrı'nın olduğuna inanmıyorum."der
Müşteri:
"Niye böyle söylüyorsun?" 
Berber:
"Tanrı'nın olmadığını anlamak için sokağa çıkıp etrafa bir bakman yeterli. Söyle bana, eğer Tanrı olsaydı, etrafta bu kadar hasta insan olur muydu?
Aç, susuz, sokakta yaşayan çocukların olmasına izin verir miydi?
Eğer Tanrı olsaydı ne acı ne de sıkıntı olurdu. Ben sevgi dolu bir Tanrı'nın bunlara izin verebileceğine inanmıyorum."der.
Müşteri içinden düşünür fakat tartışmaya neden olmamak için bu konuda konuşmaz. Berber işini bitirir ve müşteri dükkandan ayrılır.
Dükkanı terkettiği anda köşede saçları kirden yapış yapış olmuş, sakalları uzamış bir adamla karşılaşır. Müşteri gerisin geriye dönüp, dükkanın kapısını açar ve berbere yönelerek:
"Biliyor musun berber diye birisi yok."
Sözlerin karşısında şaşkınlığa uğramış berber:
"Nasıl böyle bir şey söylersin? İşte ben burdayım, hani biraz önce saçını kesmiştim. Hatırlamıyor musun?"
Müşteri:
"Hayır. Eğer berber var olmuş olsaydı, kapının önündeki adam gibi saçı sakalı birbirine karışmış insanlar dışarıda olamazdı."
Berber:
" Fakat berberler var, biliyorsun. Eğer bu insanlar bana gelmez ise ben nasıl onların bakımlarını yapabilirim?"
Müşteri:
"Kesinlikle haklısın. İşte ana hareket noktası bu. Tanrı da var. İnsanlar Tanrı'ya ve O'nun yoluna gelip doğruyu aramadıkları ve O'na sığınmadıkları için dünyada bu kadar acı ve sıkıntı var."

AŞIK

Aşık sevdiğinin kapısını çalar:
"Kim o?" diye sorar sevgili.
Aşık cevaplar:
"O benim."
Sevgili cevaplar:
"Çabuk kapımdan uzaklaş. Bu ev hem sana, hem bana dar gelir."
Bunun üzerine üzgün aşık bulunduğu yerden uzaklaşır ve bu söz üzerine düşünür, düşünür.Önce anlam verememişken ne olduğunu anlamaya başlar. Tekrar kapıya döner ve kapıyı çalar.
"Kim o ?" der sevgili yeniden.
Aşık cevaplar:
"Ben senim."
Ve kapı ardına kadar açılır.


Sevgiyle kalın

Erkan Sarıyıldız

1 yorum:

  1. İki hikayende çok güzel, beğendim. Semra Çaldemir

    YanıtlaSil