1 Nisan 2010 Perşembe

BİR KİTAP OKUDUM.....


Orhan Pamuk'un Yeni Hayat  adlı kitabı'nın ilk lafı çok etkileyiciydi benim için:
"Bir gün bir kitap okudum ve bütün  hayatım değişti."
Gerçekten bir kitap insanın hayatını değiştirebilir mi?
Kitabın hayatımızdaki gücü nedir ?
Öncelikle kitapların ne kadar önemli görevleri olduğunu tarihteki olaylardan anlıyabiliriz. Despot yönetimlerin en çok çekindikleri şeylerden birinin kitaplar olduğunu hepimiz biliyoruz. Ne zaman bir ideoloji veya din yasaklanmaya çalışılsa, ilk olarak o görüşe ait kitaplar dev ateşlerde yakılır. "Bir kültürü yok etmenin en kolay yolu kütüphanelerini yok etmektir" takdiği sebebiyle İskenderiye Kütüphanesi yakılmamış mı? Yüzyıllardır bir çok gizli ezoterik bilginin yazılı olduğu kitaplar kapalı kapılar ardında gizlenmemiş mi? Yakın tarihimizde de bu tip olaylara sıklıkla rastladık. İnsanların bazı kitapları ellerinde bulundurmaktan, hangi gazeteyi okuduğunu göstermekten bile çekinir olduğu dönemlerden, bu günlere geldiğimizi unutmayın.
Nedir bu kağıt parçalarından korkunun sebebi?
Çünkü kitaplar sadece üstü yazılı kağıt desteleri değil, yazanın düşünsel frekansındaki enerjiyi dünyaya yayan birer kapı görevi görmektedir. Bu enerji insanlığa dalga dalga yayılarak  etkisini hızlıca gösterir.
Hepimizin hayatında bazı kitapların gerçekten yaşam dönüştürücü etkisi olmuştur. Bir düşünün bakalım hangi kitaplar var listenizde. Ben de listemi sıraladığımda eski benden şimdiki bene dönüşümümde ilk çekiç darbesini Nietzsche " Böyle Buyurdu Zerdüşt" atmıştır. Toplumun belirlediği ben zannettiğim giysiyi ilk bu kitap yırtmıştı. Ardından uzun uzun arayışlar, kitaplar, yönelimler, değişimler. Fakat her dönemde de o dönemi simgeleyen bir kitap mutlaka zihin kütüphanemde yerini almıştır.
Yaşam yolu uzun ve aklıma yüzlerce kitap geliyor. Her kitabın açtığı yeni kapılar, kattığı zenginlikler ve farklı bakış açılarıyla yeni beni inşa ettiğini görüyorum.
Okuduğunuz an "İşte bu, ben nasıl görmemişim." dedirten o nadide eserler.
Yurtdışına çıktığımda benim en çok dikkatimi çeken şey herkesin elinde okuduğu bir şeyin olmasıydı. Kimi çok hafif aşk romanı, kimi yüzeysel yazılar ama, herkes bir şeyler okuyor. Yurdumuzda ise kitap okuma alışkanlığı o kadar az ki. Hepimiz herşeyi biliyoruz ya, başkasının görüşüne ihtiyacımız yok ya, kitap okumaya ne gerek var ya.....Bahaneler, bahaneler.
Bana umut aşılayan şeyler de olmuyor değil. Spiritüel toplantıların sonunda en çok istenen şeyler, okumak için kitap isimleri. İnanın o kadar mutlu oluyorum ki sevdiğim kitapları başkalarıyla paylaşmayla.
Neler mi okuyabiliriz ?
Değerlerini ölçemeyeceğim kitaplar o kadar çok ki. Seçmesi çok zor. Hemen aklıma gelenler:

Tanrı ile Sohbet (Conversations with GOD ) Neale Donald Walsch

Ruhsal Büyüme (Spiritual growth) Sanaya Roman

Simyacı (Alchemist) Paulo Coelho - ve tüm Coelho kitapları

Power of NOW(Şimdi'nin Gücü) -Eckhart Tolle- Tüm Eckhart kitapları.

Deepak Chopra'nın tüm kitapları

Deeksha-Fire from Heaven(Aydınlanma Fenomeni)-Kiara Windrider

ve şu anda listeyi uzatmamak için eklemediğim yüzlerce eser.
Kitaplar aslında yazanın enerjisini sürekli taşıyan yapılardır ve çok katmanlıdırlar.

O yüzden siz geliştikçe ve değiştikçe, kitabın size söyledikleri de değişir.

Ben bazen aynı kitabı tekrar tekrar okuyup, yeni titreşimimde nelerin farklılaştığını görmek  isterim. Fakat zaman o kadar kısıtlı ve okuyacak o kadar çok şey var ki. O yüzden yukarıdaki temel kitaplar dışında ne yazık ki bir kitabı anca bir kez okuyabiliyorum. Hatta bazen 3 kitabı aynı anda okuyorum. Okuyacak zamanım yok dediğimde de, arabamda dinleyebileceğim Sesli Kitaplar (Audiobook)  imdadıma yetişiyor. Yolda geçireceğim boş zamanı en azından bir şeyler öğrenerek geçiriyorum.
İlginç bir şey var, ben çoğu zaman kitap almaya ne alacağımı planlamış olarak gitmem. O anda bana bir şey söyleyecek olanı, önsezilerim  buldurur. Bu güne kadar bu yöntem hiç yanılmadı. Yaşamımda o anda bulunduğum konumda işime en çok yarayacak kitap, hep tam zamanımda karşıma çıkmıştır.  Bu yarayanı bulma yöntemlerinden biri de GOOGLE. Kafanızda ki sorun veya olayla ilgili anahtar sözcüğü girin, mutlaka size söylenecek sözü gösterecek bir site karşınıza çıkacaktır.
Hep söylediğim gibi evren size her zaman bir şeyleri göstermeye, bir şeylerle uyarmaya çalışıyor. İster bir kitap, ister bir arama motoru, ister bir şarkı sözü.
Zaten farkındalıklı yaşamın güzelliği burada. Herşeyin ve herkesin size bir şeyler göstermek için çalışan yardımcılarınız olduğunu görmeye başlıyorsunuz.
Kutsal Kitap'taki ilk emri yerine getirin. Lütfen okuyun.
Olmanın yolu bilmekten, bilmenin yolu  öğrenmekten, öğrenmenin yolu okumaktan ve dinlemekten geçer.
Eminim hepinizin yaşam dönüştürücü kitapları vardır. Sizden ricam bizlerle paylaşın ki bu güzellikler herkese ulaşabilsin.

Sevgiyle kalın

Erkan Sarıyıldız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder